28 rows where docket_id = "FDA-2009-N-0592" sorted by posted_date descending
✎ View and edit SQL
This data as json, CSV (advanced)
document_type 4
  • Supporting & Related Material 25
  • Other 1
  • Proposed Rule 1
  • Rule 1
posted_year 2
agency_id 1
  • FDA 28
FDA-2009-N-0592-0085 FDA None FDA-2009-N-0592 Reference 9j - "National Cancer Institute Templates, Informed Consent Template for Cancer Treatment Trials, August 2009" - [Informed Consent Elements; Final Rule] Supporting & Related Material BKG-Background Material 2011-01-04T05:00:00Z 2011 1     2011-06-11T16:28:16Z   0 0 0900006480bc3de5
FDA-2009-N-0592-0071 FDA None FDA-2009-N-0592 Reference 1 - "Protection of Human Subjects;Informed Consent, Federal Register Volume 46 Number 17, Tuesday. January 27, 1981" - [Informed Consent Elements; Final Rule] Supporting & Related Material BKG-Background Material 2011-01-04T05:00:00Z 2011 1     2011-06-11T16:28:12Z   0 0 0900006480bc1ee7
FDA-2009-N-0592-0072 FDA None FDA-2009-N-0592 Reference 2 - "The Belmont Report..., April 18, 1979" - [Informed Consent Elements; Final Rule] Supporting & Related Material BKG-Background Material 2011-01-04T05:00:00Z 2011 1     2011-06-11T16:28:12Z   0 0 0900006480bc1ee9
FDA-2009-N-0592-0089 FDA None FDA-2009-N-0592 Reference 15 - "Guidance for Sponsors, Institutional Review Boards, Clinical Investigators and FDA Staff: Guidance on Informed Consent for In Vitro Diagnostic Device Studies Using Leftover Human Specimens That Are Not Individually Identifiable, April 25, 2006" - [Informed Consent Elements; Final Rule] Supporting & Related Material BKG-Background Material 2011-01-04T05:00:00Z 2011 1     2011-06-11T16:28:11Z   0 0 0900006480bc3e0f
FDA-2009-N-0592-0090 FDA None FDA-2009-N-0592 Reference 16 - "NIH: ClinicalTrials.gov “Basic Results Data Element Definitions (DRAFT), February 2010" - [Informed Consent Elements; Final Rule] Supporting & Related Material BKG-Background Material 2011-01-04T05:00:00Z 2011 1     2011-06-11T16:28:14Z   0 0 0900006480bc3e10
FDA-2009-N-0592-0082 FDA None FDA-2009-N-0592 Reference 9g - "Partners HealthCare System Research Consent Form, February 2010" - [Informed Consent Elements; Final Rule] Supporting & Related Material BKG-Background Material 2011-01-04T05:00:00Z 2011 1     2011-06-11T16:28:16Z   0 0 0900006480bc2096
FDA-2009-N-0592-0002 FDA None FDA-2009-N-0592 Reference 1 - ‘‘Trials of War Criminals Before the Nuremberg Military Tribunals Under Control Council Law No. 10, Vol. 2, pp. 181–182. Office, 1949" - [Informed Consent Elements] Supporting & Related Material BKG-Background Material 2009-12-30T05:00:00Z 2009 12     2010-03-04T03:57:45Z   0 0 0900006480a7336d